ایران و جهان

مرحوم آیت الله صدر مصداق بارز جهاد تبیین رسالات الهیه بود


به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله شب زنده دار در آئین بزرگداشت سالگرد مرحوم آیت الله سید رضا صدر که در مسجد امام حسین برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: علت آنگاه می‌تواند آثار بگذار و معلول را ایجاد کند که قابلیت قابل وجود داشته باشد. خداوند در سوره یس کیف می‌فرماید تنها تو پیامبر عظیم شأن کسانی را می‌توانید مورد انذار قرار دهی که بین دو خصوصیت را داشته باشد اهل ذکر و خشیت باشد.

وی افزود: انسان مؤمن به قدری ایمان در قلبش نفوذ کرده که حتی در خلوت نیز نسبت به خدا خشیت دارد. در آیه هفتاد این سوره آمده این قرآن مبین به تو نازل شده تا انذار کنی کسی را که حی است؛ حیات همانی است که اهل ذکر و خشیت در برابر پروردگار باشد چنین انسانی که این خصوصیات را دارد حی می‌شود.‌

شب زنده دار عنوان کرد: کسانی می‌توانند از حی شدن بهره مند شده باشند که عالم شده باشند. یک اندازه‌ای بدوی و ابتدایی داریم که دل و روح را آماده می‌کند و بعد از آماده شدن می‌تواند در مرحله بعد افاضات الهی را دریافت کند. مجموع آنچه که از آیات الهی استفاده می‌شود می‌توان گفت قرآن و انذار آن مخصوص انسان زنده است یعنی کسی که اطباق ذکر دارد و خشیت الهی در دلش جای گرفته است مرحوم آیت الله صدر چنین بود.

این استاد حوزه علمیه بیان داشت: در کنار علم آموزی باید خودسازی وجود داشته باشد. انسان وقتی زندگی طایفه بزرگ و شریف و عالم مرحوم آیت الله اسماعیل و حیدر صدر را مطالعه می‌کند متحیر می‌شود که تا چه اندازه خشیت در وجود آن مرحومان وجود داشت.

وی گفت: مرحوم آیت الله سید رضا صدر اهل ساده زیستی بودند و همواره تلاش می‌کردند که زی طلبگی را در نهایت اخلاق حفظ شود.

در ادامه گروه هم آوایی الغدیر به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا (س) به اجرای تواشیح پرداختند. همچنین از دیگر برنامه‌ها شعرخوانی شاعر آئینی سید حمیدرضا برقعه بود.

در ادامه آیت الله محمدی عراقی استاد حوزه علمیه به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: این مجلس به عنوان بزرگداشت بیت رفیع صدر و خاندان عظیم الشانی که از خطه جبل العامل برخواستند و نور آنان در جای جای ایران جلوه گر شد واقعاً برگزاری چنین بزرگداشتی شایسته است.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم به بیوتی که تجلی گاه نور الهی هستند اشاره می‌کند؛ حقیقتاً بیوت صدر مصداق بارز این آیات است. اجداد صدر همگی از علمای بزرگ بودند و از چنین اجدادی تولد مرحوم سید رضا صدر بعید نیست. ایشان عالم، عامل و روحانی مؤمن بود.

آیت الله عراقی با بیان اینکه چنین افرادی شایستگی آن را دارند تا قرآن در توصیف آنان آیاتی را بیان کند اظهار داشت: در برخورد اولیه با آن سید بزرگوار، انسان شاهد چهره جذاب، متبسم و نورانی ایشان بود و از نظر علمی و اخلاقی نیز آن مرحوم در سن جوانی به عنوان معلم اخلاق در حوزه علمیه شناخته شد و به صورت منظم در شب‌های پنجشنبه درس اخلاق برگزار می‌کرد. مدتها ایشان رذائل اخلاقی را با بیانی روان و قابل درک برای عموم مردم مطرح می‌کرد.

وی افزود: آن مرحوم مجتهد، فیلسوف و عالم بود و پنج سال در محضر امام راحل عرفان را آموخت و این عرفان معمولی نبود بلکه خارج عرفان بود عرفانی که متن نداشت و آن چیزی بود که سینه به سینه امام راحل آموخته و فرا گرفته بودند.

این استاد حوزه علمیه عنوان کرد: مرحوم آیت الله سید رضا صدر مصداق جهاد تبیین معارف و رسالات الهی بود، ایشان به مسائل روز اشراف کامل داشتند و همواره به آن می‌پرداختند آن مرحوم عالم زمان و آگاه به مسائل سیاسی بود.


منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا