اجتماعیاخبار خوزستاناخبار ویژهاقتصادیایران و جهانتیتر دودسته‌بندی نشدهستون وسطسیاسیفرهنگی

مدیرکل نوسازی مدارس خوزستان عنوان کرد:خوزستان رتبه نخست مشارکت خیرین در مدرسه سازی را دارد

مدیرکل نوسازی مدارس استان خوزستان با تقدیر از مشارکت خیرین در عرصه مدرسه سازی، در استان خوزستان گفت: استان خوزستان از حیث مشارکت خیرین در پروژه ‌‌‌‌‌های مدرسه سازی رتبه نخست کشور را دارد

به گزارش خوز۲۴ محمد سعیدی‌پور امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه شعار اصلی دولت سیزدهم مدرسه‌سازی تجلی مردمی‌سازی است که در خوزستان به‌خوبی محقق شده است، گفت: جمعیت دانش‌آموزی در این استان 938هزار نفر شامل جمعیت مدارس ابتدایی دانش‌آموزی 538 هزار نفر، جمعیت متوسطه اول 228 هزار نفر و جمعیت متوسطه دوم 171 هزار نفر است که در این میان شاهد رشد جمعیت دانش‌آموزی مقطع ابتدایی هستیم.

وی با بیان اینکه  70هزار نفر جمعیت هنرآموز و کاردانش در مقطع متوسطه در خوزستان در حال تحصیل هستند، افزود: کل فضای آموزشی در این استان پنج هزار و هفتصد فضا و بناست که 65 درصد از این فضاها معادل هزار و 705 فضای آموزشی مستحکم هستند و به ایمن‌سازی نیازی ندارند. همچنین 16درصد از این فضاها یعنی نهصد و دوازده فضای آموزشی به مقاوم‌سازی نیاز دارند. 19درصد از این فضاها یعنی 1083 فضای آموزشی، مدارس تخریبی و  6درصد از این فضاها یعنی  342 فضا خطرآفرین و هشداردهنده هستند که دراین‌باره اولویت و ماموریت سازمان نوسازی کاهش این فضاهاست.

مدیرکل نوسازی مدارس خوزستان گفت: سرانه دانش‌آموزی متوسط کشوری 5/28 است که در خوزستان این سرانه 4/48مترمربع است و نشان می‌دهد با میانگین کشوری فاصله داریم.

سعیدی‌پور با تقدیر از مشارکت خیرین در عرصه مدرسه‌سازی در خوزستان گفت: این استان از حیث مشارکت خیرین در پروژه ‌‌‌‌‌های مدرسه‌سازی رتبه نخست کشور را دارد.

وی با اشاره به بروزرسانی شناسنامه‌دار کردن فضاهای آموزشی در خوزستان افزود:  70درصد از مدارس استان شناسنامه‌دار و هویت‌دار شده‌اند که تا پایان سال جاری این عملیات به پایان می‌رسد.

سعیدی‌پور با بیان اینکه در خوزستان 485پروژه فضای آموزشی معادل 1801کلاس درس داریم، گفت: در دولت سیزدهم پروژه‌های تحویلی ما 1594 کلاس درس بوده که 65 درصد از این فضاها معادل 1050 کلاس درس در یک سال اخیر افتتاح شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان خوزستان با بیان اینکه در دوره دوم سفر ریس جمهور توانستیم  دو هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان را مصوب کنیم، تصریح کرد: همچنین از اعتبار شرکت ملی نفت که معادل 550میلیارد تومان بود برای تکمیل مدارس نیمه تمام خود شرکت نفت، مدارس دولتی و خیری و ساماندهی فضای آموزشی و کانکسی استفاده خواهیم کرد.

سعیدی‌پور به برچیده شدن مدارس سنگی در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: تاکنون730کلاس درس را توانستیم ایمن‌سازی  کنیم. همچنین  520 کلاس درس را با مدارس ایمن جایگزین کرده و 210کلاس درس را تا مهرسال 1403 تحویل خواهیم داد.

وی با بیان اینکه همه مدارس سنگی استان خوزستان 1240 کلاس درس است، افزود: بیشتر این مدارس سنگی در شهرستان‌های اندیکا، ایذه، باغملک، سردشت، دزفول، اندیمشک، امیدیه،  رامشیر، مسجدسیلمان و لالی است و همه آنها شناسایی شده است.

سعیدی‌پور تصریح کرد: برای 510 کلاس درس باقی‌مانده هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا از طریق اعتبارات دور دوم سفر رییس‌جمهور (اعتبارات نفت) 40کلاس درس را برای شرکت ملی نفت مشخص کرده‌ایم. همچنین 120کلاس درس از طریق  قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) و 90 کلاس درس باقی‌مانده که در مناطق صعب‌العبور بوده و ماشین رو نیستند از طریق چادر و کانکس جایگزین کنیم که در این باره برای اندیکا بالای 10کانکس در فرمانداری این شهرستان جهت  استقرار مستقر کرده‌ایم.

مدیرکل نوسازی مدارس خوزستان در ادامه بیان کرد: همچنین  70 کلاس درس مربوط  به میراث فرهنگی است که اجازه  دخالت برای ترمیم و نوسازی نمی‌دهد؛ شاید این مدارس به عنوان میراث ماندگار معرفی بشوند. 100کلاس هم در مسجد سلیمان است که در حال حاضر دانش آموزان در آنها در حال درس خواندن هستند و تخلیه این مدارس بحران ایجاد می‌کند؛ در این باره در تلاش هستیم جایگزین این مدارس مشخص بشود یا برخی از این مدارس دو نوبته شود تا به شکل مرحله‌ای مدارس را ساماندهی کنیم.

وی با بیان اینکه در سه ناحیه یک‌، دو‌ و سه اهواز بالاترین مشکل سرانه آموزشی زیر سه مترمربع را داریم، گفت: نبود و کمبود زمین به دلیل  تراکم جمعیتی  موجب شده که نتوانیم در این مناطق ساخت و ساز داشته باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا