اجتماعیاخبار خوزستاناخبار ویژهاقتصادیایران و جهانتیتر یکستون وسطسیاسیفرهنگیورزشی

استاندار خوزستان دستاوردهای سفر رئیس جمهور به استان را تشریح کرد

 

 

 

به گزارش خوز 24 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، علی اکبر حسینی محراب، استاندار خوزستان شامگاه یکشنبه در ابتدا، گفت: قبل از انجام سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت به استان کار بسیار فشرده ای انجام شد و ۲۳۰ مصوبه بین دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف در ابعاد گوناگون تدوین شد.

وی افزود: برای اجرای این مصوبه ها حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که این عدد بالاترین رقمی است که دولت در سطح کشور به استان خوزستان تخصیص داده است.

حسینی محراب ادامه داد: زمان‌بندی اجرای این مصوبه ها از یک تا سه سال است که با نظارت استانداری، سازمان برنامه و بودجه و دستگاه های نظارتی اجرایی خواهد شد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: از این رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور در قالب اعتبارات ملی و استانی است، ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از سهم دستگاه‌های اجرایی است که با موافقت وزیران محترم از بودجه های وزارتخانه ها لحاظ شده است و حدود ۶۰ میلیارد تومان نیز از بودجه استان برای این مصوبات اختصاص خواهد یافت.

استاندار خوزستان ادامه داد: در کنار این مصوبات در مورد پروژه هایی که از قبل داشتیم بودجه های جدا برای آنها در نظر گرفته شده است. از تسهیلات بانکی هم رقم قابل ملاحظه‌ای برای استان منظور خواهد شد. این مصوبات در اختیار فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان قرار داده می‌شود که پیگیری‌ها و نظارت های لازم صورت گیرد.

بنابر همین گزارش  حسینی محراب اظهار داشت: همچنین رقم بسیار بالایی در حدود ۸ میلیارد یورو که معادل تقریباً ۴۰۰ هزار میلیارد تومان میشود در قالب تفاهم نامه ها و سرمایه گذاری به استان در طول ۴ سال تزریق خواهد شد.

وی گفت: یک فاینانس یک میلیارد دلاری و حق السهم ۲۰ درصدی دولت از محل نیشکر که معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان میشود در بخش کشاورزی خواهیم داشت. مذاکرات برای جذب این فاینانس در حال انجام است و اگر در ماه های اول سال محقق شود یک حرکت بسیار قوی در زمینه کشاورزی شکل می گیرد و اگر زمین ها را با زهکشی آماده کشت کنیم و نهرها و خطوط آبرسانی به مزارع اجرایی شود خوزستان می تواند بخش زیادی از محصولات کشاورزی کشور را تامین نموده و علاوه بر آن صادر کننده این محصولات به کشورهای همسایه هم باشد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در حوزه اشتغال رقم ۶۰ هزار فرصت شغلی برای امسال هدف گذاری کردیم و طرح های زیادی با کمک بخش خصوصی در زمینه شیلات، زراعت، داروهای گیاهی، زراعت چوب و مشاغل خانگی و بخش گردشگری در دستور کار خواهد بود.

حسینی محراب خاطرنشان کرد: برای جبران عقب ماندگی که در بخش بهداشت داشتیم یک بیمارستان بزرگ در اهواز برای جایگزینی بیمارستان گلستان در نظر گرفته شده که نزدیک ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت و ۵۰۰ میلیارد تومان از این رقم توسط سازمان برنامه و بودجه و هزار میلیارد تومان نیز از سوی خیرین و وزارت بهداشت تامین میشود.

استاندار خوزستان یادآور شد: دولت امسال ۶ میلیون نفر را مشمول بیمه سلامت نموده است و لذا ما در بخش های مختلف شهری و روستایی فردی را نداریم که بیمه نشده باشد.

حسینی محراب با بیان اینکه برای موضوع توریست درمانی به صورت جدی در حال پیگیری هستیم گفت: با توجه به تعهدی که پزشکان ما دارند و توجهی که در سطح دنیا به حوزه پزشکی ما شده است از کشورهای همسایه برای بسیاری از کارهای درمانی خود با هزینه های پایین می توانند به استان خوزستان بیایند.

استاندار خوزستان عنوان کرد: در شهرستان های تازه تاسیس مقداری عقب ماندگی داریم که در طول برنامه دو تا سه ساله انشالله مشکلات این شهرستان ها را هم با کمک دولت و هم با کمک خیرین حل خواهیم کرد.

وی بیان کرد: با توجه به محدودیت های بودجه و برای استفاده از ظرفیت های استان هلدینگ ها، شرکت های سرمایه گذاری بانک ها و خود بانک ها را پای کار آوردیم. جلسه مفصل و طولانی با تمامی مدیران ارشد این بخش ها داشتیم. در این نشست اعلام نیاز در حوزه های پتروشیمی، نفت، گاز، بخش های زیربنایی و کشاورزی صورت گرفت؛ پس از مذاکرات صورت گرفته مدیران این بخش ها پذیرفتند که در این حوزه ها سرمایه گذاری نمایند که یک رقم ۸ میلیارد دلاری در طی این مذاکرات مورد موافقت قرار گرفت.

استاندار خوزستان عنوان کرد: برای جذب سرمایه گذاری خوزستانی های ساکن در استان‌های دیگر کشور برنامه ای تدوین نموده ایم؛ ما معتقدیم خوزستانیها در وهله اول بایست در استان خوزستان سرمایه‌گذاری نمایند همچنین خوزستانی هایی که در سطح کشور زندگی می‌کنند باید اولویت سرمایه گذاری خود را برای خوزستان داشته باشند و در مرحله بعد نیز خوزستانی های خارج از کشور به سرمایه گذاری در استان خوزستان علاقه مند شوند.

حسینی محراب افزود: یک همایش بزرگ سرمایه گذاری داخلی و خارجی با دعوت از سفرای کشورهای خارجی و سفرای ایران در خارج از کشور در آینده نزدیک در استان خواهیم داشت که می تواند زمینه ساز جذب سرمایه در استان شود.

استاندار خوزستان در پاسخ به پرسشی پیرامون فهرست های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تغییرات مدیریتی در سطح دستگاه های اجرایی استان گفت: یک ارزیابی اولیه از مدیران استان انجام دادیم. مسئولان نهاد ریاست جمهوری هم در این زمینه بررسی هایی داشتند که در این سفر به نتیجه رسیدیم ۱۵ مدیر که می‌توانند در جایگاه های دیگر مثمر ثمر باشند با نیروهای جوان، انقلابی، تحول گرا و دارای تخصص و کارآمدی جایگزین شوند.

وی افزود: در عین حال لیست های منتشر شده در فضای مجازی صحت ندارد و این تغییرات با دستور وزیران و با هماهنگی و بر اساس مشورت با استاندار به مرور انجام خواهد شد. البته ۱۵ مدیر نیز که کارنامه موفقی داشته اند مورد تشویق قرار میگیرند.

حسینی محراب اظهار داشت: در آزمون های استخدامی به دنبال تقویت بوم گزینی هستیم. از سوی دیگر در حال هماهنگی با وزیران هستیم که شرکت‌های بزرگ مستقر در استان خریدهای خود را در استان انجام داده و گردش مالی در استان شکل بگیرد که موجب اشتغال خوبی خواهد شد. همچنین در بخش صنعت، شهرک های صنعتی، پتروپالایش ها و … زمینه زیادی برای ایجاد فرصت های اشتغال وجود دارد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: برای آب هم پروژه های مهمی در دست اجرا داریم که از ایذه تا رامهرمز، از هندیجان تا امیدیه و آغاجاری و از دز تا آبادان را شامل میشود و از طرف دیگر طرح جامع فاضلاب اهواز و شهرهای بزرگ را به صورت جدی در دستور کار خواهیم داشت.

وی افزود: ما در حال برنامه ریزی برای ایجاد نهضت آسفالت در اهواز هستیم. برای این منظور شهردار و شورای شهر به میدان آمده اند. ۳۰ هزار تن قیر از دولت گرفتیم و این امکان را داریم که دو برابر آن را تامین نماییم و انشاالله وضعیت آسفالت در اهواز بهبود یابد.

استاندار خوزستان همچنین با اشاره به استقبال حماسی و باشکوه مردم استان از رئیس جمهور بیان کرد: حضور پرشور مردم جلوه ای از قدرت خدا بود و این استقبال باشکوه از رییس‌جمهور محترم که همواره منش صادقانه ای در قبال مردم داشته اند جلوه ای از دلبستگی مردم استان به نظام و اسلام بود و افتخار میکنم که خدمتگزار مردم خوزستان هستم‌ و از همه عشایر و طوایف عرب، بختیاری، لر، اقوام و اهالی شهرهای مختلف ممنون و سپاسگزاریم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا