ایران و جهان

اوکراین: پس از تانک، به دنبال دریافت جنگنده از غربی ها هستیم


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «یوری ساک» مشاور وزیر دفاع اوکراین گفت که پس از اعلام کشورهای غربی مبنی بر ارسال تانک به اوکراین، کی یف در راستای دریافت هواپیماهای جنگنده تلاش خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، مشاور وزیر دفاع اوکراین روز چهارشنبه به رویترز گفت: مانع بزرگ بعدی در حال حاضر هواپیماهای جنگنده خواهد بود.

وی افزود: اگر جنگنده دریافت کنیم، برتری در میدان نبرد، عظیم خواهد بود. این امر نه تنها جنگنده‌های اف -۱۶ بلکه جنگنده‌های نسل چهار را هم شامل می‌شود.

یوری ساک ادامه داد: آنها تمایلی به ارسال توپ‌های سنگین نداشتند اما بعداً این کار را کردند. تمایلی به تحویل سامانه‌های موشکی هیمارس نداشتند اما بعداً این کار را انجام دادند. تمایلی نداشتند به ما تانک بدهند اما در حال حاضر به ما تانک تحویل می‌دهند.

این مقام اوکراینی گفت: به استثنای سلاح‌های هسته‌ای، چیزی نبوده است که ما دریافت نکرده باشیم.

این در حالی است که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: ما با متحدان خود برای اطمینان از اینکه اوکراینی‌ها در بهترین موقعیت برای مقابله با حمله طولانی مدت روسیه هستند، همکاری کرده ایم. کمک‌ها با همکاری‌های سایر کشورها همراه خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا در این خصوص ادعا کرد: اقدامات غرب در ارتباط با اوکراین تهدیدی برای روسیه نیست! مسکو تلاش کرد ما را از متحدانمان جدا کند، اما شکست خورد. نیروهای اوکراینی برای آزادسازی اراضی خود تلاش می‌کنند و بنابراین توانایی‌های عملیاتی آنها در برابر روس‌ها باید بهبود یابد.

«جو بایدن» مدعی شد: تانک‌های آبرامز بهترین تانک‌های جهان هستند. قطعات یدکی آنها را هم در اختیار اوکراینی‌ها قرار خواهیم داد. آموزش استفاده از آنها هم به زودی آغاز خواهد شد تا آنها را به میدان نبرد برسانیم. تانک‌های آبرامز پیچیده هستند و به آموزش و نگهداری زیادی نیاز دارند و این کار در اوکراین انجام نخواهد شد. وزارت دفاع برای تحویل سوخت و تجهیزات مورد نیاز کی یف برای استفاده و نگهداری تانک‌ها تلاش خواهد کرد. کشورهای دیگر هم خودروهای زرهی در اختیار اوکراین قرار خواهند داد که در هفته‌ها و ماه‌های آینده در نبردها استفاده خواهند شد.

وی در این باره ادامه داد: من از صدراعظم آلمان برای تقویت تلاش جمعی مان پیرامون حمایت از اوکراین و برای گرد هم آوردن همه ما تشکر می‌کنم. با سران انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا تماس گرفتم تا در مورد ادامه حمایت نظامی از اوکراین گفتگو کنم. بریتانیا، فرانسه و آلمان تانک‌های جنگی را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد.


منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا