ایران و جهان

اعمال محدودیت تردد از سوی طرف جمهوری آذربایجان در گمرک بیله‌سوار


به گزارش خبرنگار مهر، سیدحامد عاملی عصر سه شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان اردبیل اظهار کرد: روابط تجاری اردبیل با کشورهای حوزه قفقاز قبل از شیوع کرونا بالا بود و این تراز تجاری را در ماه‌های آینده به وضعی سابق بر می‌گردانیم.

وی با تاکید بر تقویت تولیدات صادرات‌محور در استان خاطرنشان کرد: تمرکز بر تولیدات محصولات با بازار مناسب به ویژه در حوزه اوراسیا و قفقاز مطلوب ماست و تولیدکنندگان ما باید در این مسیر گام بردارند.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل با بیان اینکه در جلسات مداوم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بر این امر تاکید می‌شود، گفت: اعمال معافیت‌های مالیاتی و گمرکی برای تولیدکنندگان و معافیت ارزی صادرکنندگان مهمترین مسائل مورد پیگیری در اردبیل است که با رفع این نیازمندی‌ها می‌توان به آینده صادرات استان امیدوار بود.

عاملی با اشاره به اینکه اردبیل به تناسب ظرفیت‌های خود در بخش گردشگری از مزایای این بخش برخوردار نیست، گفت: باید در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه ایجاد فضای کسب و کار و اهتمام به راه اندازی اشتغال پایدار باید در دستور کار قرار گیرد، خاطرنشان کرد: صدور مجوزهای ایجاد کسب و کار به ویژه در شهرک‌های صنعتی نباید در گیرودار و بروکراسی‌های اداری گرفتار شود.

رئیس شورای اداری استان اردبیل ایجاد امیدواری و مشوق‌های لازم برای حضور سرمایه گذاران در اردبیل با مهم ارزیابی کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف صنعت، کشاورزی و گردشگری برای رونق تولید و اشتغال در استان وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کنیم.

عاملی تسهیل فضای کسب و کار را از راهکارهای اصلی برون رفت از معضل بیکاری در اردبیل دانست و تصریح کرد: تسهیل فضای کسب و کار و تولید باید در اولویت اقدامات مسئولان مرتبط قرار گیرد و در کنار آن ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی از جمله راه آهن و راه‌های ارتباطی نیز از جمله گام‌های مهم برای رونق تولید و اقتصاد است.

وی ادامه داد: معرفی قابلیت‌های اقتصادی و صادراتی اردبیل در جریان برگزاری رویداد گردشگری ۲۰۲۳ در استان اردبیل بسیار مهم است که در این راستا باید نسبت به برگزاری نمایشگاه معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌ها در داخل و حضور در کشورهای عضو اکو برنامه ریزی های لازم انجام شود.

استاندار اردبیل بیان کرد: محدودیت فعلی تردد مرزی زمینی با جمهوری آذربایجان از سوی این کشور و به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا اعمال شده است.


منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا